Yanar Döner Çiçeğini Tanıyor musunuz?

Merhaba sevgili öğrencilerimiz,

Bahar yaklaşıyor ve doğa uyanmaya hazırlanıyor. Bizler de bunu fırsat bilerek açık hava etkinliklerimize başladık. Geçen yıldan okulumuzda ekim yaptığımız alanı biliyorsunuz. Bu alana 2 sene önce yanardöner veya sevgi çiçeği adıyla bilinen ve Ankara Gölbaşı, Eymir Gölü, Yalıncak Köyü  ve ODTÜ kampüsünü de içine alan bölgede yetişen endemik bitki ekilmişti. Endemik TDK sözlüğüne göre  “Sadece bir bölgede yetişen veya yaşayan bitki, hayvanlar” olarak tanımlanır. Toprağa düşen tohumlardan çıkabilecek olan genç bitkileri tanımak ve korumaya almak için bu ekim alanımızı ziyaret ettik.  

Bu alanda Çevrenin Genç Sözcüleri (Young Reporters for Environment) programı “Biyoçeşitlilik” çalışma grubundan Ekin TOYGUR (7C) , okulumuz 5. ve 6. sınıflardan oluşturulan “Okullarda Orman” çalışma grubuna “Yanar Dönerler” hakkında bilgi verdi.  Sunum dosyasını yazının en altında görebilirsiniz.

Ardından ekim alanındaki bitkileri araştırmaya başladık. Alanda daha önceden ekilmiş maydanoz, ıspanak ve kereviz bitkilerine rastladık. Bunun yanında yanardöner çiçeğinin yaprağına çok benzeyen fakat henüz emin olmadığımız bazı bitkiler dikkatimizi çekti, bu bitkileri izlemeye devam edeceğiz. Sizde yanar döner çiçeğine benzeyen bitkiler görürseniz lütfen sınıfınızdaki “Okullarda Orman” temsilcilerine haber veriniz.

Etkinliklerimiz her perşembe öğle arası devam edecek, Okul Günce’mizi izlemeye devam edin, fenle kalın..