“Okullarda Orman” Ekibimizin Bir Misafiri Vardı

Merhaba sevgili öğrencilerimiz, ‘Okullarda Orman Ekibi’ olarak sizlere en son yazımızda bir soru sormuştuk. Aynı sorunun cevabını biz de sizler gibi düşündük.

Sorumuz : Sizce bahçemizdeki ağaçlar ve bitkiler suya nasıl ulaşıyorlar?

Bu konuda beyin fırtınası yaptık. Şu sonuçlara ulaştık:

“Yağmur suyundan yararlanıyor olabilirler, kökleri ile toprağın derinliklerindeki yeraltı sularına ulaşıyor olabilirler, havadaki gaz şeklindeki su moleküllerini kullanıyor olabilirler, hayvanlar ve başka bitkiler öldüğünde onların vücutlarındaki suyu kullanıyor olabilirler, çöplerdeki dolu şişeleri gördüğümüzde onları ağaçlara ve bitkilere döküyoruz bu şekilde sulanıyorlar, bahçeden sorumlu birileri onları suluyor olabilir, bahçemizdeki ağaçların kendi kendilerine sulanabilecekleri bir sistem olabilir. “

Sonra okulumuz ortaokul bina şefi Yılmaz SARAÇ sınıfımıza konuk oldu. Yılmaz  beyin, bir süre ODTÜ bahçe bölümünde çalışmış olması ve ağaçları tanıyor olması bizim içim büyük bir şans oldu. Öğrencilerimize Okulumuz Bahçesindeki ağaçlar ve bitkilerle ilgili bilgiler verdi.Verdiği bilgilerden bazılarını sizinle de paylaşmak istiyoruz:

20161117_121620

Soru: Okulumuzdaki bitkilerin sulanmasından ve bakımından kimler sorumlu bize bilgi verebilir misiniz?

“Okulumuzun bir bahçıvan ekibimiz var, çimlerden ve okulumuzdaki ağaçlardan ve çalılardan onlar sorumlu. Hortumu olan yerleri çeşmelerden hortumla suluyorlar. Bunun dışında otomatik sulanan yerler var, onların zaman ayarı yapılıyor ve zamanı geldiğinde belirtilen sürede sulanıyorlar”

Soru: Otomatik sulama saatleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Ağaçlar ve çimen alanlar okul açık olduğu zamanlar sabahları öğrenciler gelmeden saat 6 ile 7 arası ve akşamları saat 8 ile 9 arası sulanıyorlar. Otomatik sulama saatlerini böyle ayarlıyoruz. Ağaçlar, çimen alanlar ve çiçekler ihtiyaç durumuna göre iki günde bir, üç günde bir sürekli sulama yapıyoruz. Çimenlerin biçme zamanı geldiğinde bahçıvan ekibimiz biçiyor, gübreleme zamanı geldiğinde gübreleme yapılıyor.”

Soru: Gübreleme ne zaman yapılır?

“Mesela şimdi artık yeşil alanların gübreleme zamanı geldi, kış gübrelemesi yapılacak. Kış gübrelemesi yapıldıktan sonra bahçedeki ağaçlar ve diğer bitkiler kendini uykuya alacak. Mart ayında tekrar bu ağaçların dipleri açılır, havalandırılır. Su ihtiyacı hissedildiği anda sulamalar başlar. Sulamalar su ihtiyaçlarına göre uzatılabilir; bir saat, bir buçuk saat yapılabilir veya 45 dakikaya düşürülebilir.”

Soru: Bahçemizde hangi tür ağaçlar var?

“Şöyle bir bakacak olursak bahçemizde; akasya, at kestanesi dediğimiz kestane ağaçları, özellikle bizim bahçemizde daha çok olan çınar ağacı, elma, akçaağaç, akasyalar olca bulunur. ”

134837967592399064

Soru: Bahçemizde meyve ağaçları da görüyoruz, acaba hangi tür meyvelerden var?

“Normalde bahçelere daha çok süs ağacı dikilir fakat öğrencilerimize hatıramız olsun, gelen geçen canı çeken yesin diye meyve ağaçları da diktik. Bahçemizdeki papaz eriğinden belki hepiniz yemişsinizdir, hiç yediniz mi?

Soru: Ben elma yedim, hemen bahçeye çıkışta bir elma ağacı var di mi?

“Evet bahçemizde elma, japon elması, vişne, kiraz, dut, ceviz yani aklınıza Ankara’da yetişebilecek ne kadar meyve geliyorsa hepsinden var. Hem bizim ortaokul binası tarafında, hem de ilkokul kısmına doğru.”

20161117_122253

Soru: Bahçemizde Kızılçam Var mı? 

“Bahçemizde hem “Kızılçam”, hem de “Sarıçam” ve “Karaçam” dediğimiz çam türleri mevcut. Bunların dışında “Sedir”, ve “Ladin” ağaçlarımız da var. Bir de ağaç olmayan “Bodurlar” dediğimiz türler var.  Bunları hem çit kenarlarında hem de ortaokul binamız ile kongre merkezi arasında görebilirsiniz.

Soru: Üniversitenin bitkilerine de mi siz bakıyorsunuz?

“Hayır, üniversitemizin kendi ağaçlandırma birimi var. Belki çitin öbür tarafında görmüşsünüzdür, bir fidanlığımız var. Ağaçlandırmayı onla yapıyorlar, özelden de destek alıyorlar. Biz de onlarla yardımlaşıyoruz. Şimdi vaktimiz doldu sanırım, diğer sorularınızı bana her zaman gördüğünüzde sorabilirsiniz. İyi dersler diliyorum.”

20161117_122552

Öğrencilerimiz bu 15-20 dakika süren sohbeti çok sevdiler, eğer derse girme vakti gelmeseydi bu tatlı sohbetimizi uzatabilir ve aklımıza gelen diğer soruları da sorabilirdik. Neyse ki Yılmaz bey sürekli bizimle ve onu her gün görebiliyoruz. O kadar işi arasında bize vakit ayırdığı için ona çok teşekkür ederiz.

Bahçemize çıktığınızda ağaç dostlarımıza biraz daha dikkatle bakmanız dileğiyle,

Fenle kalın..