HAFTANIN DİNOZORU:PACHYCEPHALOSAURUS

Pachycephalosaurus Kretase döneminde yaşamış otçul bir dinozordur.  Kafasının üzerindeki kubbe şeklindeki kemik tabakasını diğer erkekler ile ritüellerde veya yırtıcılara karşı bir savunma silahı olarak kullandıkları düşünülüyor. Pachycephalosaurus’a benzeyen bir diğer dinozor olan stygimoloch şu ana kadar farklı bir tür dinozor olarak kabul ediliyordu fakat yeni araştırmalar stygimoloch gibi pachycephalosaurus’a benzeyen dinozorların farklı bir tür yerine tam yetişkinliğe ulaşmamış birer Pachycephalosaurus olabileceğini öne sürüyor (bunun gibi bir varsayım triceratops için de geçerlidir). Yapılan araştırmada kesilen bir stygimoloch kafatasının içinin süngerimsi bir yapıda olduğu görülmüştür. Bu bir hayvanın hala büyümekte olduğunun göstergesidir. Pachycephalosaurus’un kafatası kesildiğinde içinin düz ve pürüzsüz yapıda olduğu görülmüştür. Yani yetişkinliğe ulaşmıştır.                                               

NOT: Pachycephalosaurus’un kafatası dışında vücut parçası bulunamamıştır. Vücudunun neye benzediği, stygimoloch gibi  kendisine benzeyen diğer dinozorlardan örnek alınarak oluşturulmuştur.                                              Pachycephalosaurus kafatası:

                                                        STYGIMOLOCH:                                                                                                                                                                                                        PACHYCEPHALOSAURUS:                                    MICROPACHYCEPHALOSAURUS:

                                                      DRACOREX: