HAFTANIN DİNOZORU: SPİNOSAURUS

Spinosaurus 94 milyon yıl önce Mısır’da yaşamış balıkçıl bir dinozordur. Spinosaurus en ünlü ve en ilginç dinozorlardandır ve aynı zamanda en nefret edilenidir. Spinosaurusun ünü Jurassic Park ile başlar. Jurassic Park’ın üçüncü filminde tanıtılan spinosaurus bir tyrannosaurus’u öldürerek T.Rex hayranlarının nefretini kazanmıştır. Filmde spinosaurus’un T.Rex’i öldürmesi mantıklıydı çünkü spinosaurus’un aslında genetiği ile oynanmıştı. Gerçek hayatta bu pek mantıklı değildir. Bu dinozorların ikisi de Kretase döneminde yaşamış olsalar da spinosaurus 94 milyon yıl önce, T.Rex 65 milyon yıl önce yaşamıştır. Yani birbirleriyle hiç karşılaşmamışlardı. Aynı zamanda yaşasalardı bile bu iki dinozorun habitatları farklıydı. T.Rex karada yaşarken, spinosaurus daha çok marin yaşamına uyum sağlamıştır. Bu bir aslan ile timsahın kavga etmesi gibidir. Spinosaurus T.Rex’ten daha büyük olmasıyla bilinirdi. Ama spinosaurusun kısa bacaklarının olduğunun keşfi ile artık dört ayak üstünde yürüdüğü düşünülüyor. Yani spinosaurus T.Rex’ten daha büyük değildi. Ayrıca spinosaurus’un ağız yapısı diğer dinozorlar ile kavga etmek yerine balık avlamaya uygundu ve T.Rex gibi karada çevik değildi. Kısaca bu iki dinozor kavga etse T.Rex kazanırdı.

 

Spinosaurus ilk bulunduğundan beri bir çok değişim geçirmiştir.

1915:

Spinosaurus ilk keşfedildiğinde o zamanki diğer dinozorlarda zannedildiği gibi kuyruğunu yerde sürüklediği düşünüldü. Dinozorun sadece çenesi ve birkaç omurgası bulundu. Geri kalan kısımları tahmin edildi.

1990:

Spinosaurus daha timsahımsı bir görünüm aldı ve kuyruğu havada duruyordu.

2005:

Spinosaurus’un kafatasının üzerinde bulunan ibik keşfedildi.

2013:

Spinosaurusun adını aldığı sırtında bulunan omurgasının tahmin edildiği gibi ince olmadığı ama çok daha kalın olduğu görüldü.

2014:

Spinosaurus’un bedeninin görünümü değiştirildi.

2014:

Spinosaurus’un kısa bacakları keşfedildi.

Sinosaurus’un avlanma şekli timsahlarinkine benzemektedir. Dinozorun burnunda timsahlarınki gibi basıncı ölçen delikler bulunmaktadır. Bu delikler avın yakından geçip geçmediğini algılayabilir. Spinosaurus’un burun delikleri gözlerine oldukça yakındır. Yani spinosaurus burnunu suya soktuğunda burun delikleri hala suyun dışında kalıyordu ve nefes alabiliyordu. Spinosaurus’un onchopristis ( 8 metre uzunluğunda kılıç balığı) gibi canlıları avladığına dair kanıtlar var.  Bir uçan sürüngenin omurunda spinosaurus dişine rastlanmıştır. Yani spinosaurus bir tek balık avlamıyordu.

 

Spinosaurus’a benzen diğer dinozorlar:

BARYONYX:

Baryonyx Kretase devrinde İngiltere’de yaşamış balıkçıl bir dinozordur. Adını büyük pançesinden alır. Bir baryonyx’in karnında bir iguanodon’a ait kemiklere rastlandı. Yani baryonyx diğer dinozorlara saldırıyordu ya da leş yiyordu.

SUCHOMIMUS: