HAFTANIN DİNOZORU: ALLOSAURUS

Allosaurus Jurassic dönemde yaşamış etobur bir dinozordur. Ünlü olmasıyla birlikte Jurassic aslanı olarak bilinir. Dönemin en yaygın yırtıcısı olsa da kaçınması gereken yırtıcılar da vardır. Allosaurus evrim sürecinde bir dinozor olduğundan bulunan her fosil bir diğerinden farklıdır. Bunun iklimle de ilgisi vardır. Kutuplarda yaşayan bir allosaurusla tropik bir alanda yaşayan allosaurus aynı özellikleri göstermez. Allosauruslar yanlız avlanırlardı. Ancak büyük canlıları avlamak için bir araya gelirlerdi. Yapılan araştırmalar sonucu allosaurusun ısırığının bir aslanınkinden daha hafif olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden allosaurusun ağzını bir balta gibi kullandığı düşünülüyor. Bu sayede şiddetli bir şekilde kan sıçrıyordu ve avı yorgunluk ve şoktan ölüyordu.

Allosaurusun ne tür canlıları avladığını neredeyse herkes bilir. Ünlü T.Rex ve triceratops kavgaları gibi ünlü allosarus ve stegosaurus kavgaları vardır. Bir stegosaurusun plakasında (sırtındaki dikenler) allosaurus tarafından yapılan bir ısırık izi ortaya çıkarıldı. Bir allosaurus omurunda stegosaurusun kuyruğundaki dikenleri tarafından yapılan bir delik bulundu. Yani bu iki dinozor türü gerçekten kavga ediyordu.

Bulunan bir allosaurus çenesi o kadar biçimsizdi ki kimse hangi türe ait olduğunu anlıyamadı. Daha sonradan bunun bir allosaurusa ait olduğu ortaya çıktı. Çenenin biçimsiz olmasının nedeninin dinozorun yavruyken çenesini zedelemesinden olduğu ortaya çıktı. Bu yaranın nasıl olduğu bilinmiyor ama başka otobur bir dinozor tarfından yapılmış olabilir. Daha sonradan bu teori benimsendi ve ünlü oldu.