HAFTANIN DİNOZORLARI

Bir çok insan dinozorları tropikal iklimde yaşayan canlılar olarak bilir ve bu çoğunlukla doğrudur. Ama bazı dinozorlar kurak iklimde kavurucu sıcakta bazıları ise dondurucu soğukta yaşamıştır. Bu dinozorlar için çöllerde  yaşamak çok zor değildir. Tropikal iklimde yaşayan dinozorlar bile nadiren kuraklık sıkıntısı çeker. Bir çok dinozor için asıl zorlayıcı olan dondurucu soğukta yaşamaktır. Kutuplarda yaşayan dinozorlar bununun üstesinden gelmiştir. Bu dinozorlar kutup dinozorları olarak bilinirler. İşte bunlardan bazıları:

CRYOLOPHOSAURUS:

Cryolophosaurus Jurassic dönemde Antartika’da yaşamış etobur bir dinozordur. Kafasının üstünde dilophosaurus’unkine benzeyen bir ibik bulunmaktadır. Antartika bugünkü halinin aksine Jurassic dönemde tropikal bir iklime sahipti ve ormanlarla kaplıydı. Sadece kış mevsiminde nadiren aşırı dondurucu bir sıcaklığa düşüyordu. Bu yüzden bazı dinozorların kış uykusuna yattığı düşünülüyor. Cryolophosaurus hakkında çok az şey biliniyor. Muhtemelen Antartika’da bulunmamış bir çok dinozor türü var. Buzu delmek tehlikeli olduğundan kazı araştırmaları çok fazla ilerletilemiyor.(Aynı dilophosaurus gibi bu dinozorda zehirli değildi.)

ANKYLOSAURUS:

Ankylosaurus Kretase döneminde Montana’da yaşamış otobur ve zırhlı bir dinozordur. Fosillerine Antartika’da rastlanmıştır.

LEAELLYNASAURA:

Leaellynasaura en ünlü kutup dinozorlarından biridir. Kretase döneminde Avustralya’da yaşamış otobur bir dinozordur. Grup halinde yaşamıştır. Muhtemelen orman zeminindeki meyveler ve mantarlar ile besleniyorlardı. Yetişkinler en fazla iki metre uzunluğunda olur.

MUTTABURRASAURUS:

Muttaburrasaurus Kretase döneminde Avustralya’da yaşamış ördek gagalı otobur bir dinozordur. Büyük olasılıkla sürüler halinde yaşamıştır. Burunlarının üstünde ses çıkarmaya yarayan balon benzeri bir organ bulunmaktadır. Yetişkinler yedi metre uzunluğundaydı. Bu dinozorların mevsimsel göç ettikleri düşünülüyor.

ALLOSAURUS:

Allosaurus Jurassic dönemde yaşamış etobur bir dinozordur. Kutup allosaurusu özel bir allosaurus türüdür. Bu allosaurus kretase döneminde Avustralya’da  yaşamıştır.

TROODON:

Troodon Kretase döneminde Montana’da yaşamış etobur bir dinozordur. Baş parmaklarındaki pençeyi avlarının boğazını kesmek, eti delmek veya eti temizlemek için kullanırlardı, aynı diyer raptorlar gibi. Bu dinozorlar genelde iki metre uzunluğunda olur. Alaska’da yaşayan bir troodon türü olan alaska troodonları normal troodonlardan daha büyüktü. Bununla birlikte baş parmaklarındaki pençe vücutlarına oranla olması gerekenden daha büyüktü. Bu dinozorlar gece avlanırdı ve muhtemelen grup halinde. Alaska Antartika’nın aksine tropikal bir iklime sahip değildi.

EDMONTOSAURUS: 

Edmontosaurus Kretase döneminde yaşamış ördek gagalı otobur bir dinozordur. Fosillerine Alaska’da rastlanmıştır. Sürüler halinde yaşamışlardır. Yetişkinler dokuz metre uzunluğa kadar ulaşabiliyordu.

MINMI:

Minmi Avustralya’da Kretase döneminde yaşamış zırhlı ve otobur bir dinozordur. Üç metre uzunluğundadır. Avustralya’da bulunan ilk zırhlı dinozordur.