Charlie Brown’un Yüzü Neden Kızardı?

maxresdefault

Merhaba sevgili 6. sınıf öğrencilerimiz,

Snoopy ve Charlie Brown’ın başrolünü oynadığı “Dream Big” isimli animasyon filmini hep birlikte izlemiştik ve  Fen Bilimleri Zümresi olarak size bu filimde Charlie Brown’ın sık başına gelen bir durumun dolaşım sisteminin görevleriyle olan ilişkisini sormuştuk. Katılımınız için teşekkür ediyoruz. Oylarınızın sonucunu aşağıda görebilirsiniz.

Charlie_Brown_result_

Vücudumuzdaki Bütün Sistemler Birlikte Çalışır

Yüzümüzün kızarmasına sebep olabilecek anormal bir durumla karşılaştığımızda vücudumuzda kendimizi korumak için “kaç ya da savaş” tepkilerinden birine hazırlanmak üzere kaslarımıza fazla besin göndermesi gerekir. Bu hazırlığı başlatan adrenalin ismi verilen bir hormondur. Daha önce de duymuş olabileceğiniz bu hormon kaslarımıza daha fazla kan göndermek için kalp ritmini arttırır ve böylece kaslarımızın kaçmak için veya savaşmak için ihtiyaç duyabileceği besin ve oksijen arttırılmış olur. İnsan yüzünde de bir çok kas bulunur ve vücudumuzun bu hazırlığı sırasında yüzümüzdeki damarlarımız da genişler ve yüzümüz kızarır.

Adrenalin nedeniyle kalp ritminin ani artmasıyla oluşan yüksek ısıyı, yüz derimiz gibi vücudumuzun dış yüzeyine yakın olan kan damarlarımızı genişleterek atmaya çalışırız. Damarların genişlemesi kanımızın soğuması için gerekli temas yüzeyini arttırır fakat damarın dış yüzey alanını genişlettiği ve belirginleştirdiği için bu durum yüzümüzün kızarmasına sebep olabilir.

Gördüğünüz gibi vücudumuzda öğrendiğimiz bütün sistemler birlikte çalışır. Solunum sistemi gerekli olan oksijeni sağlarken, destek ve hareket sistemi olası tepkilerimiz için hazırlanır. Dolaşım sistemi sindirim sisteminde sindirilen besinleri enerji üretilmek üzere kaslara ve diğer dokulara ulaştırılırken bir yandan da hücrelerimizde oluşan atıkları geri toplar ve boşaltım organlarına iletir. Tüm bu işlemler sırasında vücudumuzdaki dengeyi korumaya çalışırız.

Yani yüzümüzün kızarması dolaşım sistemimizin üretilen hormonları ilgili yapılara taşımak, sindirilen besinleri hücrelere götürmek, akciğerlerden alınan oksijeni taşımak, atık ürünleri hücrelerden almak ve boşaltım organlarına götürmek ve tüm bu ani ritm artışı sırasında vücut sıcaklığını dengede tutmak ve ayarlamak görevlerinden tümüyle ilgilidir.

Benzer anketlerimiz devam edecek.

Fenle Kalın

Kaynaklar:

http://www.evrimagaci.org/fotograf/47/3164

http://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/emotions/blush.htm

http://www.hurriyet.com.tr/neden-yuzumuz-kizarir-9974136